Dzisiaj dzielimy się z Wami przepisem na pieczone placki z soczewicy i marchewki - są dosyć kruche, ale bardzo dobre i sycące. Są też ostre i aromatyczne dzięki curry i harissie. Do tego czosnkowy szpinak z cebulką i koperkowy sos dla złagodzenia smaków... Pycha!
Placuszki z soczewicy i marchewki z piekarnika, ze szpinakiem i sosem koperkowym
SKŁADNIKI (na 6 placków):
placuszki:
- 100 g czerwonej soczewicy
- 1 cebula
- 300 g marchewki (2 średnie)
- 1 łyżeczka indyjskiej przyprawy curry
- 1 łyżeczka harissy*
- sól
- pieprz młotkowany z kolendrą
- 1 duże żółtko
- 1 łyżka oleju
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 100 g listków szpinaku
- 1 łyżeczka masła
- sól, świeżo mielony pieprz
- 1 mały jogurt naturalny 125 g
- 1 łyżka drobno posiekanego koperku
- 1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
- szczypta soli
- świeżo mielony pieprz
- szczypta cukru
- odrobina soku z cytryny (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE:
1. Składniki na sos dokładnie wymieszać i schłodzić w lodówce do momentu podania.
2. Cebulę drobno pokroić, umieścić w rondelku, wsypać soczewicę, zalać 400 ml wrzątku, zagotować. Gotować ok. 15 min na średnim ogniu do odparowania całości wody (często mieszać). Wystudzić.
3. Marchew zetrzeć na tarce o grubych oczkach, umieścić w misce, posolić, wymieszać i odstawić na 10 minut. Odcisnąć bardzo dokładnie sok.
4. Piekarnik rozgrzać do temp 200 stopni.
5. Surową marchewkę wymieszać z ugotowaną soczewicą, dodać curry, harissę*, doprawić solą i pieprzem. Posmakować i ewentualnie doprawić, wbić żółtko i ponownie wymieszać.
6. Na gorącej blasze piekarnika umieścić arkusz papieru do pieczenia, a następnie w odstępach nakładać placuszki z ciasta, rozpłaszczając lekko łyżką (na grubość placków ziemniaczanych). U mnie wyszło 6 sztuk średniej wielkości, można zrobić więcej mniejszych.
7. Piec 30-40 minut (w połowie czasu delikatnie obrócić placuszki na drugą stronę).
8. Pod koniec przygotować szpinak, na rozgrzaną patelnie wlać olej, wrzucić pokrojoną w kosteczkę cebulę i plasterki czosnku, zmniejszyć ogień i zeszklić cebulkę, mieszając. Wrzucić opłukane listki szpinaku, zwiększyć ogień, dodać masło, cały czas mieszać szpinak. Podgrzewać dosłownie chwilę, by liście zmiękły i zmieniły kolor na ciemniejszy, doprawić solą i pieprzem.
9. Placuszki podawać na szpinaku z sosem koperkowym. Idealnie sprawdzi się też sos czosnkowy.
* Harissa to gęsta pasta - m.in z papryczek chili i czosnku. Można ją zastąpić odrobiną sproszkowanego chili i przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku.
Wyglada przepysznie! A wyjdzie z zielonej soczewicy (bo akurat taka mam w domu)?:)
OdpowiedzUsuńPowinny wyjść - z tym, że trzeba będzie trochę ją rozgnieść, bo się nie rozpada przy gotowaniu tak jak czerwona :)
UsuńFajny przepis, uwielbiam soczewicę:)
OdpowiedzUsuńJa chyba jednak oszczędzę ten sok z marchewki (szkoda witaminek) i ew. zagęszczę masę bułką tartą albo kaszą manną...
Tak też można :)
UsuńAlez maja piekny, sloneczny kolor!
OdpowiedzUsuńbardzo lubię soczewicę, na zdjęciach wyglądają pysznie.
OdpowiedzUsuńMmm pysznie wyglądają :)
OdpowiedzUsuńNo rozkoszne, przepis rewelacja!:)
OdpowiedzUsuńbardzo fajny przepis :-)
OdpowiedzUsuńCudownie pomarańczowe. Placuszki to najlepsza opcja do zabrania do pracy. Często praktykuję a takich nie jadłam, kolor i towarzystwo szpinaku bardzo mnie do tego przekonują.Pozdrawiam!!
OdpowiedzUsuńSmakowicie wyglądają! Koniecznie muszę spróbować Do tej pory zrobiłam kilka wersji, w tym tą https://www.natural.pl/news/placuszki-z-soczewicy-i-kaszy-jeczmiennej/ i przyznam, że naprawdę się sprawdziła. Uwielbiam zdrowe jedzenie.
OdpowiedzUsuń