czwartek, 21 sierpnia 2014

Papryka konserwowa

Marynowaną papryką zaczynamy nasz mały cykl przetworów na zimę. To (poza ogórkami, oczywiście) jeden z naszych ulubionych dodatków do zimowych sałatek, do ulubionej przez wszystkich ryby po japońsku lub po prostu - do talerza przekąsek.



To już kolejny rok, gdy robimy tę paprykę wg wskazówek naszej mamy - dla nas nie jest ani za kwaśna (jak to często bywa w "sklepowych" wersjach), ani za słodka. Jest po prostu w sam raz ;) Róbcie ją szybko, dopóki papryka jest taka tania!


Papryka konserwowa / marynowana

SKŁADNIKI:
(na 7 słoików 0,5 l)

  • 4 kg kolorowej papryki 
  • 1 duża cebula
    dodatki na jeden słoik:
  • 2 ziarna ziela angielskiego
  • 1 liść laurowy
  • 1/2 łyżeczki gorczycy jasnej
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
zalewa:
  • 5 pełnych szklanek wody (szkl. 240 ml)
  • 1 pełna szklanka octu spirytusowego 10%
  • 1 łyżka soli
  • 10 łyżek cukru (niepełna szklanka)

PRZYGOTOWANIE:
1. Słoiki wyparzyć w zmywarce bez detergentu lub w garnku z gotująca się wodą (wkładam słoiki i nakrętki na minutę do wrzątku i wyjmuję szczypcami, zostawiam do odparowania, wycieram dokładnie).
2. Cebulę pokroić w plastry, a następnie każdy plaster na ćwiartki.
3. Paprykę umyć, pokroić na kawałki - mniej lub bardziej wąskie. Ja okroiłam papryki wokół łodygi, odrzucając szypułkę i gniazdo nasienne, odkroiłam też niekształtne, faliste dno - wykorzystuję je do leczo z pomidorami - polecam ten sposób, nic się nie marnuje :)
4. W słoikach umieścić po kilka kawałków cebuli, ziele i liść laurowy oraz gorczycę.
5. Następnie umieścić w słoikach kawałki papryki, ściśle je układając.
6. Składniki na marynatę zagotować (cukier powinien zupełnie się rozpuścić). Zalewać paprykę gorącą zalewą, do każdego słoika na wierzch wlać po 1 łyżce oleju.
7. Wytrzeć brzegi słoików i nakrętki, jeśli są mokre, bardzo dobrze dokręcać.
8. Włożyć do garnka wyłożonego ściereczką. Zalać gorącą wodą do 1/2 - 3/4 wysokości słoiczków - woda nie może dotykać nakrętek.
8. Zagotować, zmniejszyć ogień i pasteryzować 10 minut - papryka będzie chrupka*.
9. Słoiki wyjąć z garnka, zostawić do całkowitego wystudzenia.

* Można pasteryzować 20 minut i zostawić w wodzie po wyłączeniu do całkowitego wystudzenia - papryka będzie wówczas bardzo miękka.



9 komentarzy:

  1. Ja też muszę zrobić kilka słoiczków w tym roku. Zapraszam do dodania przepisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2014 :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Robiłam po raz pierwszy i smakuje jak ta od babci ;-) Dzięki za przepis!

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja pierwsza proba z papryką :)) dzieki za przepis, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)) asig

    OdpowiedzUsuń
  4. właśnie zakończyłam wkładanie papryczki do słoików, wszystko wszystko i zapomniałam dodać soli :) mam nadzieje ,że się nic nie stanie, dzięki za przepis Basia

    OdpowiedzUsuń
  5. Moja druga próba zmierzenia się z przepisem - pierwsza wyszła pierwszorzędnie. Myślę że druga będzie równie udana. Tym razem zrobiłem wersję Deluxe. Zamiast octu spirytusowego, jabłkowy, cukier zastąpiony miodem, olej, olejem z oliwek a sól, solą morską. Zobaczymy co wyjdzie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwestia smaku. Moim zdaniem papryka w tej zalewie będzie mocno "przeperfumowana", ale... zrobiłem w niej kurki. Jak dla mnie - rewelacja.

      Usuń
    2. Masz rację, to kwestia smaku. Kilka dni temu otwarłem słoik (po 8 miesiącach) papryka jest chrupka, lekko kwaskowata w smaku i ten aromat..... roznosi się po całym mieszkaniu.
      Tylko jedno mnie martwi, został mi jeszcze tylko jeden słoik ;)
      Pozdrawiam

      Usuń
  6. W odmianach można zastąpić gorczycę 2...3 ziarnami pieprzu na słoik, można też cebulę zeszklić na oleju (trzeba uważać na temp. by oleju nie spalić).

    OdpowiedzUsuń
  7. To najlepszy przepis na paprykę! Już drugą turę muszę robić, bo czuję że pierwsza nie doczeka zimy :) Dzieki za przepis, pozdrawiam, Ewa

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za wizytę na blogu!
Jeśli komentujesz, korzystając z opcji "anonimowy", prosimy napisz w komentarzu nick lub swoje imię ;)